Савети за домаћице – домаћа кухиња

Објави Душко

Нико од нас не зна све. Стога ће сви савети бити добродошли. Поготово ако они долазе из старих, древних времена. Из времена наших бака, када се кувало дуго и стрпљиво, с љубављу.

Савети – како се то некад радило

Савети нашим данашњим домаћицама свели би се просто на опис начина спремања јела наших старих: сва јела би се крчкала, а онда би се остављала пред крај кувања украј шпорета, неких 5-10 минута. И овде је тајна, оно што неки називају непревазиђеним бакиним јелом. Рецепта, у ствари, није било. Било је само љубави и стрпљења.

www.duskovokic.com - Савети

Таква јела се нису кушала познатим чулима. Она нису имала познате укусе. Слано? Слатко? Горко? Кисело? Комбинација тога?

Не, храна наших старих је изазивала треперење непознатих рецептора у нашем организму стварајући пети укус који није имао свој назив. Практични Јапанци су га назвали „Умами“, Енглези „brothy“. А ми? Ми смо просто таква јела описивали оним „да ти пође вода на уста“, никад за недостижну лепоту нисмо имали само једну реч.

Умами

Дакле, умами се рађао из две ствари: из љубави и из оних десетак минута украј шпорета, кад су се сви састојци хармонизовали, сљубљивали и сједињавали, претварајући се у умами, у „да ти водица пође на уста“. И никад се храна није конзумирала врела, никад директно са шпорета, јер тада нема умамија, има само недоношчета, које утољава глад али, парадоксално, не рађа ситост.

Сада вам пружам неке од практичних савета које су наше баке давале младим девојкама, будућим супругама и мајкама, а везане су за кухињу. Прочитајмо, биће нам свима од користи.

Савети

###

Ако су чорба или какво друго јело преслани, додајте два-три нарезана кромпира, па кад омекшају извадите их. Ако је јело и даље слано додајте коцку шећера.

# # #


Да бисте дуже сачували стари пасуљ, лећу и леблебије, у посуду у којој их чувате, додајте подоста соли и често мешајте.

# # #


Да бисте кухињу ослободили непријатног мириса, полијте врелу ринглу сирћетом, непријатан мирис ће нестати.

# # #


Ако вам месо загори, треба га одмах преручити у други суд и, након неколико минута, прекрити га чистом мокром крпом. Када се крпа осуши, поновите поступак неколико пута.

# # #


Ако је суво месо које кувате преслано, када прва вода прокува треба је бацити и налити нову.

# # #


Да масноћа не би прскала, поспите је с мало соли.

Савети

# # #


Уколико је сир услед дужег стајања постао тврд, потопите га у хладно млеко и тако оставите неколико сати.

# # #


Да воће за слатко или компот не би потамнело, одмах га ставите у хладну воду.

# # #


Ако лимун отврдне, уроните га у врућу воду.

# # #


Уколико желите да вам печено пиле буде хрскаво и да добије лепу златножуту боју, мало га обарите и након тога га, са свих страна, премажите машћу, у коју сте додали две кашике брашна, па га потом у рерни запеците.

# # #


Печено пиле биће такође веома укусно, ако пре печења у утробу убаците неколико кришки лимуна или наранче.

# # #


Када масноћи додајемо црвену паприку, да паприка не би поцрнела, суд склонимо са ватре и тек тада додајемо.

# # #


Јаје које пржите никад не солите одмах, него кад буде печено.

Савети

# # #


Да бисте утврдили да ли је јаје свеже, убаците га у слану воду. Ако падне на дно можете га користити, ако исплива значи да је покварено.

# # #


Када јаје кувате, у воду убаците два-три дрвцета шибице, јаје ће остати читаво и неће пукнути.

# # #


Посолите воду у којој кувате јаје, па ће бити уједначено слано и лакже ћете га огулити.

# # #


Нову црепуљу (земљану посуду) обложите масноћом, налите водом и оставите да вода неколико минута кува. Након што сте црепуљу добро испрали, улијте чашу сирћета, па када проври, поново је исперите. Мирис земље се неће осетити.

# # #


Храну побиберите тек када је готова, никада за време кувања или печења.

# # #


Бајат хлеб може се вишеструко искористити. Изрежите га на коцкице, препеците и послужите са бистром чорбом. Уколико је фини бели хлеб, можете га изрезати на танке кришке, прелити лимуновим соком, мало препећи у рерни и залити агдом (густи сируп од шећера и воде). Ако још то јело покитите кајмаком, имаћете врло укусно слатко. Од сувог хлеба можете направити попару.

Савети

# # #


У јело које кувате, рецимо пилав од пиринча, најпре улите хладну воду, а код сваког додавања кључалу, да не би храна отврдла.

# # #


Кромпир који ћете у рерни пећи или пржити, неколико минута прокувајте у сланој води. Излите воду, кромпир просушите чистом салветом и тек тада пеците. Додајте му кашикицу шећера, биће пуно укуснији.

# # #


За многа јела с луком важи ово правило: иситњен лук насолите и оставите га извесно време у соли, затим га са обе шаке добро исцедите, па тек онда пржите. Тада неће бити ни жесток ни љут.

# # #


Када припремамо голи пиринач (бели и плави), оставимо га два-три сата у засољеној кипућој води, добро га исперемо од соли, па га тек онда варимо.

# # #


Орахе у љусци ћемо врло једноставно истући, ако их преко ноћи оставимо у посољеној води.

Савети

# # #


Истуцан, односно иситњен бели лук не смете оставити да дуже стоји јер ће позеленити и добити непријатан мирис. Одмах га у храну ставите.

# # #


Када служимо салату, увек треба имати на уму визуелни утисак. Наше старе баке су о томе водиле рачуна. У сезони разног поврћа, важно је да салату украсите кришкама лимуна, црним и зеленим малинама, листовима першуна, нане и целера, па ће изгледати као цвет, а имаће и посебан мирис.

# # #


Кору од непрсканог лимуна или наранче изрибајте на ситној ренди, помешајте са доста шећера, похраните у добро затворену теглу и оставите на хладном месту. Уколико сумњате да је прскана, чистом четкицом је добро изрибајте, исперите, па тек онда користите.

# # #


Да би зелени парадајз поцрвенио, умотајте га у новину и оставите поред прозора. За неколико дана имаћете зрео парадајз.

Савети

# # #


Да бисте парадајз лакше огулили, уроните га десет минута у кључалу воду. Врло ћете једноставно скинути кору.

# # #


Ако желите да першун што дуже сачувате, јер га је понекад теже наћи, одсеците му листиће, добро га оперите и два-три сата оставите у цетки да вода искапа, па га затим ситно исецкајте, помешајте са доста соли и затворите у теглу. Чувајте на хладном месту.
Такође, можете га и сушити у хладу, на белој салвети или белом папиру, а затим га смрвите рукама у прашину и похраните у стаклену посуду.

# # #


Да би се месо што пре испекло, скувало или испржило, улијте у њега мало сирћета.

# # #

Ако вам је млевена кафа обајатила, пре него што је закувате, мало је испржите у џезви и онда прелијте водом. Кафа ће добити стари мирис.

Савети

# # #


Да бисте распознали да ли је пиле младо и свеже, погледајте му ногице, ако су жуте слободно га користите.

# # #
 

Кад правите гурабије, шећерли лпкуме или неке друге суве колаче, у брашно уцедите неколико капи лимуна, биће много укусније, а тесто растреситије.

# # #


Цимет користити што више, јер је здрав зачин. Поред тога што отвара апетит, смањује стомачне болове, делује на смањење крвног притиска и оснажује. Најбоље га је справљати као чај, тако што ћете у литар воде додати кашику млевеног цимета, пустити минуту да кључа, покрити и једном дневно узимати по кашику текућине.

# # #


Јела која се справљају са млеком не трпе лимун, јер млеко прокисели.

# # #


Код већине заливених слатких јела треба пазити да буде хладно или јело или залев.

Савет

# # #


Да бисмо утврдили да ли се рерна прегрејала, убацимо комадић папира. Ако папир поцрни, морамо рерну мало охладити, па тек онда нешто пећи.

# # #


Уколико не можете из тепсије извадити неко печено тесто, смочите салвету и обложите дно и рубове тепсије. Након неколико минута, тесто ћете једноставно одвојити од тепсије.

# # #


Кад печете уљеваке, кљукуше и слична јела, загријте добро промашћену тепсију, па тек онда улијте у њу масу. Тесто вам се неће залепити за тепсију. 

# # #


Кад пржите месо, биће укусније ако ставите два-три чешња белог лука, који ћете кад потамни извадити из јела.

# # #


Уколико вам маст ужегне, поново је претопите и убаците у њу кору сувог хлеба. То исто урадите и са путером.

Савети

# # #


Уколико вам се мед услед хладноће или неког другог разлога стврднуо, убаците теглу у врућу воду и тако је оставите док се вода не охлади, мед ће се отопити.

# # #


У јело које пржите или кувате никад не долевајте хладну, него само врелу воду. Наши стари су увек на крај шпорета имали припремљену посуду с врућом водом у те сврхе.

# # #


Јабуке ће вам се целу зиму одржати ако их премажете глицерином. У том случају морате их гулити при употреби.

# # #


У јела у којима има доста парадајза додајте мало шећера, биће укуснија.

# # #


Ако немате оклагију, а желите да развијете јуфку, у ту сврху може вам послужити боца. Ако је тесто тврдо, па се тешко развија, у боцу улијте врућу воду, добро је посушите и лако ћете развизи јуфку. Наравно, морате је развлачити и руком.

Савети

# # #


Кување зрелих махунарки, кукуруза у зрну, пшенице и других сличних намирница одвија се тако да их стављамо у хладну непосољену воду и постепено их загријавамо. Разлог за овакво поступање је у томе да не дође до грушања беланчевина, па тиме и спречавање продирања топлоте у унутрашњост зрна, односно онемогућавање мекшања и бубрења скробних зрнаца.

# # #


Пирјање се увек врши у затвореној посуди и повремено се меша да не би загорело.

# # #


Теста са гермом (квасцем) прже се у затвореној посуди.

Срећно младе домаћице!

Категорије: Угоститељство

0 коментара

Оставите одговор

Avatar placeholder

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

.copyright.pull-right { display: none; }